O prognozach cen ropy
 Oceń wpis
   

7 wrzesień 2009 roku, pan Kamil Skalny zapytał mnie:

O analitykach

Nie będę się wypowiadał w sprawach energetyki w kontekście biznesowym bo to nie mój konik. Interesuje mnie jednak kwestia tzw”prognoz” krótko i długo terminowych, a mianowicie ich trafność na przestrzeni, dajmy na to, ostatniej dekady. Bo znam historię prognoz np. Klubu Rzymskiego który cyklicznie wypuszcza jakieś scenariusze dla swiata i od 60 lat 95% ich założeń delikatnie mówiąc się nie sprawdziła a te pozostałe 5% to po prostu z rachunku prawdopodobieństwa wynika że coś się tam trafi.

Panie Andrzeju, wie pan coś tym? Czy w ramach wolnego czasu przejrzał pan prognozy analityków np. ING z ostatniej dekady i jak one wypadały. Czy może ma pan jakieś dane statystyczne na temat prognoz analityków.

Nie ma czasu na dokumentowanie cudzych wpadek, bo nie jestem aż tak złośliwy i pamiętliwy. Prognozy służą do bieżącej gry rynkowej na rynkach finansowych. Dlatego ich żywot jest krótki, a mało kto się kwapi dokumentować te sprawy. Jednak czasami komuś się chce to zrobić. Dzięki Energy Tribune można zestawić najbardziej znaczące prognozy ostatniego roku.

Ceny_Ropa_Prognozy_Energy_Tribune.gif
Energy Tribune
W ciągu ostatniego roku wahania cen ropy (West Texas Intermediate) były ogromne. Od 34$ w grudniu do 80$ w październiku.

Prognozy cen ropy najczęściej podążają za aktualną ceną i bieżącym trendem i zmieniają się bardzo szybko.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zachowała się najbardziej profesjonalnie. W listopadzie (14 listopada WTI kosztowała 57$ i spadała) - IEA przewidywała cenę 80$ na rok 2009.

Trudno to samo powiedzieć o Goldman Sachs. 20. listopada 2008 (WTI = 49$) przewiduje 80$, 12. grudnia (WTI = 46$) prognozy na 2009 r. spadają do $45. 4. czerwca 2009 r. (WTI = 69$) prognozy wracają do poprzedniego poziomu 85$.

O ile Goldman Sachs poprawia swoje prognozy,. podążając za cenami, o tyle inny renomowany prognostyk - Merill Lynch raczej nie reaguje na sygnały zewnętrzne. 26. listopada 2008 r. (WTI = 54$) przewiduje 50$, a 20. marca 2009 r. (WTI = 52$) praktycznie powtarza prognozę 52$.

Prognozowanie to trudne zajęcie, szczególnie gdy dotyczy wydarzeń przyszłych.

Dzisiejsza cena WTI = 77,7$

Średnia cena roku 2009 (do 27.10) = 58,8$

Andrzej Szczęśniak
NaftaGaz.pl

Komentarze (3)
J&S Energy wygrało, czyli kto... Ropa, pensje, bezpieczeństwo (2...