USA liderem światowej produkcji gazu
 Oceń wpis
   

 USA prześcignęły Rosję w wydobyciu gazu - to sensacyjna wiadomość na podstawie pierwszych szacunków amerykańskiej EIA (Energy Information Agency). Sensacja, którą nie ekscytują się zbytnio Amerykanie. Ale wydarzenie jest ważne i pozwala na wyciągnięcie kilku refleksji.

Fakty

Wydobycie w Rosji spadło do 582 mld m3 (o 12% wg EIA). Powodem podstawowym był kryzysowy spadek popytu w Europie (i w Ukrainie) i na rosyjskim rynku. Elementem wzmacniającym spadek była konkurencja o wiele tańszego gazu na rynku spotowym, głównie pochodzącym z dostaw LNG, które nie znalazły popytu w USA.

Wydobycie w USA wzrosło do 624 mld m3 (wg wstępnych szacunków EIA), o 3,7% wobec ub.r.

Rosja była liderem światowego wydobycia gazu od 2002 do 2008 roku, a wcześniej od 1986 do 1996 i jeszcze wroku 1999 (wg BP Statistical Review

Wahania wydobycia rosyjskiego i stabilny wzrost amerykańskiego pokazuje wykres (autor: Anatoly Medetsky -The Moscow Times).

 

Rosja_USA_gaz_wydobycie_2009_themoscowtimes.jpg

 

Analiza

1. Fakt ten przypomina, że USA jest posiadaczem potężnych zasobów energetycznych (węglowodorów i węgla) oraz producentem ze światowej czołówki: USA jest także trzecim producentem ropy na świecie, ustępującym jedynie Arabii Saudyjskiej i Rosji, a wyprzedzającym Iran, Kuwejt, Wenezuelę, Kanadę. Prawdziweenergetyczne supermocarstwo.

2. Amerykański przykład pokazuje, jak ułomne są strategie bezpieczeństwa energetycznego. Nawet w kraju tak przywiązanym do wolnego rynku, jak USA. Przez wiele lat za prezydentury George'a W. Busha stawiano na import LNG jako gwaranta energetycznego bezpieczeństwa Stanów. Na rozwój nowoczesnych technologii hydro-frkcjonowania nie dano ani centa z ogromnych budżetów, przeznaczanych na bezpieczeństwo (tylko dla alternatywnych źródeł). Dzisiaj USA jest samowystarczalne, terminale LNG stoją puste, a Europa cieszy się, że LNG jest tani (najbardziej w Polsce, że Rosjanie nie mogą sprzedać ;-). Te niskie ceny oczywiście nie cieszą producentów.

3. Sukces USA zawdzięczają unikalnemu systemowi własnościowemu (zasobów mineralnych) i unikalnemu na skalę światową poziomowi przedsiębiorczości i innowacyjności. (pisałem o tym: "Gazowy amerykański cud")Te czynniki spowodowały, że niezależne, prywatne przedsiębiorstwa (tzn. nie te wielkie IOC) przez kilkadziesiąt lat rozwijały technologię wydobycia trudnych złóż gazu ziemnego. Tak z "tight gas" jak i "shale gas" - obu specjalnościach amerykańskie niezależne firmy stały się doświadczonymi graczami, posiadającymi ogromne zasoby, choć z zasobami gotówki nie zawsze było wesoło ("Exxon kupuje XTO Energy").

4. Rosja przeżyła szok popytowy i ograniczyła własne wydobycie a także import z Azji Centralnej (głównie Turkmenia), by dostosować się do malejącego popytu. To stawia prognozy (o tym, że Rosja nie ma gazu, że gazu z Rosji zabraknie itd. itp...) którymi nas tak raczono w mediach - szczególnie prof. Riley i rosyjski dysydent, specjalizujący się rosyjskim Oil&Gas - Władimir Miłow) - okazały się niepoważne, o charakterze propagandowym a nie fachowym. Rosja ma kłopoty z nadmiarem gazu, a nie brakami. I to bez importu Azji Centralnej, którym podzieliła się z Chinami.

4. Potęga energetyczna USA ostro kontrastuje z energetycznym ubóstwem Unii Europejskiej. Prawie niezależne gazowo USA i Europa - całkowicie uzależnione od sąsiadów (Rosja, Norwegia, Algieria) - mają całkowicie przeciwstawne strategie bezpieczeństwa. Dla USA to sprawa "national security", dla którego używa się wojska, dla Europy to przedmiot rozwoju rynku energetycznego, wzorowanego na unijnym i odmowa militaryzacji handlu energią. Stany zachowują się, jakby były ubogim energetycznym krewnym, wygłodniałym i poszukującym zasobów na całym świecie, a Europa jak widać jest z Wenus, nie z Marsa.

Andrzej Szczęśniak

NaftaGaz.pl


Komentarze (0)
Nafta Gaz - wydarzenia 2009 roku
 Oceń wpis
   

 

2009.jpgNie będziemy wróżyć, co się stanie w Nowym, 2010 roku. Wróżb i przepowiedni dookoła dosyć. Przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom ubiegłego roku.

Pierwsze

Ukraiński kryzys gazowy w styczniu 2009 r.

Największy kryzys dostaw gazu do Europy w historii. 1. stycznia Rosja, nie mając podpisanych kontraktów na dostawy gazu dla Ukrainy, przerywa dopływ gazu na Ukrainę.7. stycznia gaz przestaje płynąć do Europy, gdyż po drodze gdzieś znika „gaz techniczny”. Południowa Europa (Bułgaria w szczególności) – nie w ogóle otrzymuje gazu. Unia Europejska interweniuje – jednak bezskutecznie, nie pomagają obserwatorzy rozmieszczeni na Ukrainie. 19 stycznia. podpisanie kontraktów między Rosją a Ukrainą kończy kryzys.

Z pewnością najistotniejsze wydarzenie energetyczne dla Rosji, Ukrainy i południowej Europy. Dla nas z pewnością politycznie i medialnie – przez cały miesiąc o niczym innym nie było słychać, chociaż realnie – nic w Polsce się nie stało – nikomu nie zabrakło gazu.

Cała strona informacji na ten temat: Archiwum

Drugie

Rok negocjacji polsko – rosyjskich w sprawie dostaw gazu

Skutkiem wydarzenia nr 1. Polska nie otrzymuje gazu od ukraińskiego pośrednika RosUkrEnergo, brakuje w bilansie ponad dwóch miliardów metrów gazu. Cały rok trwają negocjacje, nie zakończone do grudnia. Połowiczny sukces na wiosnę (dostawy miliarda metrów gazu) umożliwił zapełnienie magazynów i trwanie bez odcinania dostaw do dzisiaj. Przy okazji: podziały w polskim rządzie, wzmożona aktywność PiS-u, grożącego Trybunałem, media także mogły pokazać, jak bardzo nie chcą rosyjskiego gazu.

Publikacji na ten temat aż za dużo. Ale w styczniu 2009 pierwszy upominałem się o gaz dla Polski: „Dlaczego nie mamy wciąż gazu?”

Trzecie

Amerykański gazowy cud

Amerykańska przedsiębiorczość i nowoczesne technologie pozwoliły dotrzeć i wydobyć (na zasadach biznesowych, bez żadnych dotacji rządowych) gaz ziemny z trudnych złóż łupków (shale gas) i piaskowców (tight gas). Zalew gazu w USA, niższe ceny gazu LNG na świecie, nadzieje na podobne zjawiska w Europie i Polsce. Prawdziwy cud i wskazówka, jak najlepiej zapewnia się bezpieczeństwo energetyczne.

Linki: "Gazowy amerykański cud""Gaz ziemny w USA""Hydrauliczne frakcjonowanie - nowe metody wydobycia gazu"

Czwarte

„Zmiana klimatu” w ślepej uliczce

Wielki szczyt w Kopenhadze zakończył się porażką. To przełomowe wydarzenie w globalnej polityce. Z jednej strony nieprzejednana chęć rozwoju państw takich jak Chiny i Indie (ale także np. Turcja) Indie o emisjach przed Kopenhagą
http://szczesniak.pl/1483 . Z drugiej – rozmywanie się fundamentów teorii zmian klimatycznych, do czego przyczyniła się Climate Gate.

Zobacz: "E-maile, które zakończą globalne ocieplenie"

Piąte

Droga ropa w czasie spadku popytu i nadpodaży

Ropa jest cichym bohaterem roku 2009. W sytuacji

  • spadku popytu o 1,5% (- 1,3 mln b/d),
  • rekordowej „spare capacity” OPEC (6 mln b/d, wobec 3 w ub.r.),
  • rekordowych zapasów u konsumentów (94 dni zapasów w krajach OECD z 85 dni w ub.r.)
  • sznura tankowców, łącznej długości 26 mil, magazynujących ropę na morzu.

Cena ropy wzrosła w 2009 r o 78% (największy wzrost od 10 lat) i zakończyła rok na poziomie 80 $. Jedynym powodem takiego wzrostu było traktowanie futures ropy jako alternatywy do inwestycji w dolara. Dolar spadał – ropa drożała.

Polecam: luty: 'Uspokojenie cen ropy naftowej", grudzień: "Rynek ropy naftowej - podsumowanie roku 2009 w TVBiznes", wykład: "O gwałtownych zmianach cen ropy"

Szóste

Rosja liderem wydobycia ropy i budowy infrastruktury

W 2009 r. Rosja skutecznie realizowała swoją strategię wzrostu wydobycia i eksportu ropy. Produkcja osiągnęła na jesień 10 mln b/d, i była większa niż w Arabii Saudyjskiej (na skutek zmniejszenia kwot wydobycia). Był to też rok rosyjskiej infrastruktury: rozpoczęcie BTS-2, zgody państw bałtyckich na Nord Stream, otwarcie terminalu LNG na Sachalinie, zakończenie pierwszego etapu rurociągu wschodnio-syberyjskiego...

Zobacz: "Rurociąg wschodnio-syberyjski ruszył""W. Putin otwiera wydobycie ze złoża Wankor""Rosyjskie LNG z Sachalina wystartowało"

Siódme

Trudny rok dla biopaliw

Kryzysowy rok nie sprzyjał producentom biopaliw. Niskie ceny rop w pierwszej połowie roku, wysokie ceny bio-surowców, narastający protekcjonizm między USA a Unią, masowe bankructwa w Stanach i niewykorzystane moce przerobowe w Europie.

Zobacz: Biopaliwa nieopłacalne - pomimo drogiej ropy

Ósme

Rok obrony Orlenu

Rok 2009 Orlen raczej nie zaliczy do udanych. Straty z poprzedniego roku doprowadziły do konieczności renegocjowania zadłużenia, pogorszenia warunków kredytowych, obniżenia ratingów. Realizacja przez rząd litewski opcji sprzedaży swoich akcji doprowadziła do krótkotrwałej niewypłacalności spółki, a próba obrony Orlenu przez rząd polski w jego litewskich tarapatach – nie przyniosły żadnych rezultatów. Rząd bronił także Orlen przed wrogim przejęciem, jeszcze bardziej pogarszając sytuację inwestorów mniejszościowych. Na koniec roku Orlen skutecznie obronił się przed uzależnienia się od rosyjskich dostawców, wybierając starych (Mercuria czyli J&S Energy) i nowych (Soyuz Petroleum) pośredników w dostawach ropy.

Więcej o Orlenie

Absurd roku

Budujemy rurociąg... donikąd.

PERN kontynuuje budowę trzeciej nitki rurociągu „Przyjaźń” (jak nie ironicznie by dzisiaj brzmiała ta nazwa). Inwestycja ciągnie się od wielu lat, przeszła swoje afery medialne, roszczenia sądowe. Obecnie wyznaczeni zostali wykonawcy 62-kilometrowego rurociągu, którzy w czasie 3 lat mają go dokończyć. Problem w tym, że z drugiej strony – Rosjanie rozpoczęli w tym roku budowę BTS-2 - rurociągu z Uneczy do Ust-Ługi, który ma przejąć przesył „Przyjaźnią” przez Białoruś, Ukrainę, Polskę. Nic nie słychać o polskich staraniach o koordynowanie działań. Ciekawe, co te rury będą przesyłać.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Niestety – był to rok kryzysowy. Więcej złych wieści niż dobrych. Oby ten Nowy Rok był znacznie lepszy. 

Andrzej Szczęśniak

www.szczesniak.pl

 

Komentarze (0)