Zadłużenie zagraniczne przebiło BILION zł
 Oceń wpis
   

 Zadłużenie na wszystkich poziomach (prywatnym, przedsiębiorstw, samorządów, budżetu centralnego i całej gospodarki) jest zjawiskiem kluczowym dla Polski. Pisząc o złych, przeterminowanych długach ("Eksplozja złych długów Polaków", "O złych prywatnych długach Polaków") pokazałem zjawisko od samego dołu - od indywidualnych osób. Teraz przeskoczymy na poziom najwyższy - zadłużenia Polski (nie mylić z powszechnie tak określanym zadłużeniem budżetu państwa). Nie po kolei, ale jest świetna okazja, żeby poruszyć ten temat:

Zadłużenie zagraniczne przebiło BILION zł.

Z tego biliona na 350 miliardów złotych zadłużony jest rząd i samorządy, prawie 230 mld - banki a ponad 400 mld - podmioty gospodarcze, osoby indywidualne i inne podmioty.

Proszę przyjrzeć się, jak szybko rosło:

 

Zadluzenie_zagranczne_Polski_NBP2.jpg

 

W ciągu roku zadłużenie wzrosło o ponad 100 miliardów. 10 lat temu było ponad trzykrotnie mniejsze. Aż dech zapiera to tempo zadłużania się.

 

Andrzej Szczęśniak

www.szczesniak.pl

- - -
Dane: NBP

 

Komentarze (7)
Czy Peak Oil się cofa?
 Oceń wpis
   

 Teoria Peak Oil mówi nam o nieuchronnym i bliskim nadejściu momentu, gdy wydobycie ropy osiąga swój szczyt, a potem gwałtownie spada. Związane z tym katastroficzne wróżby i lamenty co do losu cywilizacji pomińmy dzisiaj, jednak jestem ciekaw, jak ruch Peak Oil odbiera takie wydarzenia, jakie ostatnio obserwujemy w Północnej Dakocie. Czy nie jest to kolejny argument, przekreślający tę teorię?

 

Oil_North_Dakota_Perry2.jpg

 

Co się tam dzieje z wydobyciem ropy, najlepiej ilustruje powyższy wykres "Hockey Stick" of Oil Production, autorstwa Marka Perry'ego. Widać na nim, że wydobycie ropy w Północnej Dakocie osiągnęło historyczny rekord. Produkowano tam w lipcu 2011 423 tysiące baryłek dziennie ropy - to o 32% więcej niż rok wcześniej, a jeśli porównać do roku 2009, to wydobycie podwoiło się. Już nie wspominając o tym, że jest pięciokrotnie większe niż 10 lat temu.

Ropę produkuje 5,5 tysiąca odwiertów - to także historyczny rekord. I na dodatek te odwierty biją rekordy produkcji. To wszystko dzięki wielkiemu odkryciu "ropy z łupków" i eksploracji złoża Bakken shale.

Dakota jest czwartym stanem-producentem ropy w USA, po Teksasie (1,4 mln baryłek dziennie), Alaską (550 tys.) i Kalifornią (540 tys.). W tym tempie ma szansę na zostanie drugim w kolejności.

I na koniec uwaga do zwolenników Peak Oil. Zacznę od cytatu:

We usually find oil in new places with old ideas. Sometimes, we find oil in an old place with a new idea, but we seldom find much oil in an old place with an old idea.

Several times in the past we have thought that we were running out of oil, when actually we were only running out of ideas.

Parke A. Dickey
September 15, 1958

Peak Oil przywołuje swego protoplastę Mariona "Króla" Hubberta. Wydaje mi się, że zperspektywy tych ponad 50 lat, to nie osławiony Hubbert, ale skromny geolog naftowy, Professor of Petroleum Geology University of Tulsa - Parke A. Dickey miał rację.

Peak Oil, wzorem swego założyciela, stara się starymi ideami, pomysłami zahamować świat w rozwoju. Przez okulary starych i zbankrutowanych idei patrzy na świat i z pewnością nic nowego nie znajdzie w nim.

Parke A. Dickey miał rację. Nie "Król" Peak Oila, starej idei, która zakłada czarne okulary, żeby nie widzieć tego, co się dzieje na świecie.

Andrzej Szczęśniak

www.szczesniak.pl

- - -
źródło wykresu: Mark Perry's blog

Komentarze (2)