Barack Obama i energia
 Oceń wpis
   

Barack Obama został nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przez najbliższe lata będzie wyznaczał politykę energetyczną tego wielkiego konsumenta energii. Największego konsumenta ropy naftowej na świecie. Co proponuje prezydent - elekt?

Plan Baracka Obamy Nowa Energia dla Ameryki

Ulga dla portfeli Amerykanów

* Podatek dla firm naftowych od nadmiernych podatków (Windfall Profits Tax), aby dać amerykańskim rodzinom $1,000 rabatu energetycznego

* Zakończenie spekulacji na rynkach energii przez zamknięcie luk, które wykorzystywał kapitał spekulacyjny dla windowania cen ropy i innych towarów.

* Zmiana rezerw naftowych Strategic Petroleum Reserve (SPR) z ropy lekkiej na ciężką, aby obniżyć ceny.

Uwagi:
* Podatek dla wielkich firm to stary temat Demokratów, którzy uważają Big Oil za swojego wroga. Jednak warto wiedzieć, że to tylko odbierze pieniądze udziałowcom tych firm - w większości prywatnym drobnym posiadaczom i np. funduszom emerytalnym Ten podatek już raz funkcjonował i nie spełnił swojego celu.

* Zakończenie spekulacji to sprawa dość prosta - wiele przesłuchań przed Kongresem czy Senatem wskazywało na przyczyny. Kilka projektów można znaleźć na stronach amerykańskich lawmakers (którzy są wyjątkowo pracowici):

- S. 3268: Stop Excessive Energy Speculation Act of 2008
- H.R. 6279: Oil Speculation Reduction Act of 2008
- S. 3183: End Oil Speculation Act of 2008
- H.R. 6377: Energy Markets Emergency Act of 2008
- S. 3255: Over-the-Counter Speculation Act
- S. 3205: Energy Markets Emergency Act of 2008
- S. 3248: Commodity Speculation Reform Act of 2008

* Pomysł ze zmianą składu SPR pochodzi od znanego analityka Philipa Verlegera. Dzisiaj wydaje się już nieaktualny, gdyż Prezydent na wniosek Kongresu zaprzestał jeszcze w zimie zakupów do SPR, żeby nie podbijać cen. I ceny ze 100$ wzrosły do 150$/bbl. Nie to było przyczyną wahań cen, ale strukturę składowanych rezerw warto poprawić.

Wyeliminowanie importu ropy z Bliskiego Wschodu i Wenezueli w ciągu 10 lat.

* Podwyższenie standardów zużycia paliwa o 4% rocznie ($4 miliardy dotacji dla producentów samochodów)

* Milion samochodów zbudowanych w Ameryce hybrydowych samochodów elektrycznych (Plug-In Hybrid Cars) na amerykańskich drogach w 2015r.

* Ulga podatkowa $7000 dla kupujących zaawansowane technologicznie samochody

* Narodowy standard paliw o niskiej emisji CO2 (National Low Carbon Fuel Standard), by obniżyć o 10% emisje paliw. Obowiązek dodawania 60 miliardów galonów zaawansowanych biopaliw w 2030 roku.

* Ostrzejsza polityka licencyjna wobec wydobywających ropę i gaz (“Use it or Lose It”), zmuszająca je do wydobywania z 68 milionów akrów nieużywanych terenów lub oddawania licencji.

* Główny cel to klasyka amerykańskiego bezpieczeństwa energetycznego - nie być zależnym od ropy od naszych wrogów lub państw niestabilnych. Ale środki do celu - typowe dla lewej strony sceny politycznej - ograniczenia popytu. W Europie już dawno wprowadzone. Co do samochodów, to dopłacanie do niedopracowanych jeszcze na skalę przemysłową projektów - może być kosztowne i bezskuteczne. Niska emisja CO2 poprzez przymusowe użycie biopaliw (ponoć zaawansowanych) w tak ogromnych ilościach z pewnością doprowadzi do kryzysu na rynku żywnościowym. To 10-krotnie więcej niż w 2007r. a już teraz 1/4 upraw idzie na biopaliwa. Cała amerykańska kukurydza pójdzie do baków... a skąd corn flakes?

* Odbieranie licencji na wydobycie to działanie anty skuteczne, gdyż ograniczy krajowe wydobycie.

Miliony nowych "zielonych" miejsc pracy

* 10% energii w 2012 r. z odnawialnych źródeł i 25% w 2025r.

* Agresywne cele wydajności energetycznej - redukcja popytu na elektryczność o 15% wobec planów. do 2020r.

* Ocieplenie miliona domów rocznie - redukcja zużycia energii

* Rozwinięcie i instalacja technologii czystego węgla - wprowadzenie na skalę przemysłową technologii elektrowni z sekwestracją dwutlenku węgla. .

* Priorytet dla rurociągu gazowego z Alaski.

* Wszelkie plany na okres późniejszy niż 2012 (koniec kadencji) - całkowicie nierealistyczne. Wiele już było takich obietnic wyborczych.

* Ocieplanie domów to rodzaj pomocy społecznej.

* Technologia czystego węgla nie może się przebić od lat. Sekwestracja CO2 to na razie marzenie, a nie technologia na skalę przemysłową.

* Rurociąg - trzeba wybudować jak najszybciej. Pamiętać należy, że ma kosztować 22 - 30 miliardów dolarów. (Warto porównać z kosztami Nord Stream).

Redukcja gazów cieplarnianych o 80% do 2050r.

* Wprowadzenie dla całej gospodarki systemu handlu emisjami (cap-and-trade), wszystkie emisje mają podlegać handlowi, a dochody mają iść na rozwój w "czystą" energię, ochronę środowiska i ulgi dla ludności.

* USA liderem w Climate Change - przeorganizowanie U.N. framework Convention on Climate Change (UNFCC) i utworzenie światowego Global Energy Forum, z udziałem największych światowych emitentów.

* Wprowadzenie systemu cap-and-trade będzie bardzo kosztowne (z czego sobie zdaje sprawę prezydent elekt) i osłabi konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Pamiętając, jak powszechny był sprzeciw polityków (tak Demokratów jaki Republikanów) przeciw przyjęciu standardów Kyoto, myślę, że ten ambitny plan utknie w pracach legislacyjnych.

* Na razie Stany są "czarną owcą" walki z globalnym ociepleniem, także do lidera im daleko. Jednak świetne jako narzędzie polityki globalnej, to znaczy nacisk na Chiny i Indie oraz inne kraje rozwijające się, żeby tak szybko nie zwiększały zużycia energii (czytaj: rozwoju gospodarki i standardów życia). Chińczycy jednak odpowiedzą jak zwykle - zaczniemy dyskutować, jak będziemy mieli podobny poziom rozwoju gospodarczego. Albo jak ostatnio: "niech bogate kraje oddadzą 1% swojego dochodu na walkę z ociepleniem klimatu".

Andrzej Szczęśniak
www.szczesniak.pl

- - -

Więcej o programie przyszłego prezydenta USA: www.barackobama.com

Można także posłuchać przyszłego prezydenta:

riptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">
 

Komentarze (1)
Spółki oil&gas w październiku Możejki jako przykład...

Komentarze

2008-11-06 23:20:46 | *.*.*.* | Longterm
Re: Barack Obama i energia [0]
Witam, no ładnie Pan przepisał to z cnn.com :) skomentuj