Ceny ropy - czy to już?
 Oceń wpis
   

Ceny ropy naftowej spadają bardzo szybko. Wczoraj na NYMEX ceny futures WTI na wrzesień spadły chwilowo poniżej 120 $, czyli najtaniej od początku maja. Na koniec dnia osiągnęły US$121.41 za baryłkę, czyli były niższe o $3,69, (2,9%) od ceny z piątku. I o 26$ niższe niż 11 lipca ($147,27 za baryłkę). Nic dziwnego, ceny raz rosną, raz spadają. Powodów szczególnych nie widać, bo to, że nie było huraganu - nie jest żadnym powodem.

Oczywiście dzieje się to wbrew zwyczajowym trendom sezonowym, gdyż w normalnym roku ropa powinna drożeć - idzie zima, rafinerie więcej potrzebują... itd. itp. Jednak nie jesteśmy w zwykłym roku.

Istotne jest, że razem z ropą gwałtownie spadają ceny innych commodities. Gaz ziemny także tanieje i to gwałtownie. Wczoraj futures spadły jeszcze ostrzej niż ropa - o 7,1%. Również złoto, miedź (wczoraj o 4,3% na NYMEX, najniższa cena od 6 miesięcy), kukurydza, soja... wszystko w dół. Inne metale, jak aluminium, nikiel, lead, cynk również ostro spadły w Londynie na London metal Exchange. metale szlachetne? Plattna spadła 5% (najniższa cena od 6 miesięcy)

Indeks Reutersa-Jefferiesa CRB (futures 19 rynków towarowych) obniżył się o 3%. I to po lipcu - najgorszym miesiącu od 28 lat.

Co do wyjaśnień... gdyby cena ropy wzrosła, to usłyszelibyśmy takie wyjaśnienie: "a storm in the Gulf of Mexico that was curbing offshore oil production, shipping and refining activities". Usłyszelibyśmy też, że w weekend Iran odrzucił ofertę w sprawie energii jądrowej i zagroził zablokowaniem cieśniny Ormuz.

Nie usłyszeliśmy, bo ceny spadły, a analitycy starają się znaleźć przyczynę. Wzrostu, nie spadku. Jednak spadło, więc podejrzewać można, ze raport amerykańskiego Commerce Department o spadku wydatków konsumenckich w lipcu

Ważne jest także, ze amerykańskie rafinerie pracują na niższych obrotach i wykorzystują swoje moce jedynie w 87,2% (czyli 6,5% niżej niż rok temu). Także marże rafineryjne na benzyny są dużo słabsze niż rok temu. Jeśli by dzisiaj kupić papiery na wrześniową rope i sprzedać papiery na wrześniową benzynę - crack benzynowy wynosi $4,984 za baryłkę (o 53% gorzej niż rok temu). Popyt na paliwa w USA spadł do 20,2 mln b/dzień, o 2,4% niżej niż rok temu. Nic dziwnego - Amerykanie jeżdżą o 4% mniej (Federal Highway Administration data show the number of miles driven in the U.S. dropped from year-ago levels for the seventh straight month in May.) .

To ciekawe, czy mamy do czynienia z ucieczką kapitału z rynków towarowych, wywołaną przez ogłoszenie wycofania się przez G. Sorosa z 28 maja, czy przekonanie, że amerykański projekt ograniczenia spekulacji w końcu wejdzie w życie, czy może słabość rynku, czyli kończący się boom popytu na ropę?

Inwestorzy w commodities pytają się dzisiaj: Is Natural Gas a good long-term investment?

Czy rynek może zrobi jeszcze jeden wielki V, odbije się od dna i powrócą wzrosty? Kto chce - niech obstawia.

Andrzej Szczęśniak
www.szczesniak.pl

Komentarze (0)
Polskie wydobycie ropy -... Tarcza - bezpieczeństwo, ale czy...

Komentarze