Chroniczny deficyt handlowy
 Oceń wpis
   

 Kiedy pisałem o nieskuteczności polskich polityków w międzynarodowej walce o kontrakty dla własnego przemysłu ("Polscy politycy wracają z pustymi rękami") oraz o skutkach tej polityki, czyli prawie dwudziestoletnich stratach w handlu zagranicznym "Dwadzieścia lat strat operacyjnych - co to za firma?" - nie spodziewałem się, że ten zły nawyk ma znacznie dłuższą historię.

Sięgnąłem głębiej, także do czasów przedwojennej Polski, i się mocno zdziwiłem. Od 1929 roku (dokąd sięgająstatystyki GUS-u) Polska prawie ciągle miała deficyt handlowy (oczywiście wg tych wyrywkowych danych). Tak przed wojną (pamiętamy, że musieliśmy pożyczać pieniądze na zakup broni tuż przed wrześniem 1939), jak i po wojnie, do lat siedemdziesiątych. Jedynym okresem, gdy mieliśmy dodatnie saldo wymiany handlowej były lata 80-te, które i tak zaowocowały ogłoszeniem niewypłacalności PRL..

No i okres III Rzeczpospolitej, gdy od 1994 roku (wcześniej brak danych w NBP) deficyt handlowy jest już chroniczny i osiąga niewiarygodne wręcz wielkości - w 2000 roku wynosił 55% naszego eksportu. W dziesięciolatce 2000 - 2009 mieliśmy łącznie 180 miliardów dolarów deficytu handlowego (wg GUS-u).

Wielkość nominalne w dolarach są nieporównywalne, więc pokazałem, jak ten deficyt (najczęściej) miał się procentowo do eksportu.

 

Bilans_handlu_zagranicznego_Polski_1929-2009+tabela.jpg

 

Nie najlepiej wyglądają dzisiejsze czasy III RP. Dużo gorzej niż czasy Edwarda Gierka, gdy żyliśmy ponad stan. I pamiętamy, jak to się skończyło.

Poniższy wykres ilustruje salda handlu zagranicznego z tabelki. Nie bardzo się udał, ale może będzie pomocny...

 


kliknij, aby powiększyć

 

 

* * *

 

Co można powiedzieć o kraju, który nie potrafi (i to chronicznie) wyprodukować i sprzedać tyle, ile kupuje na rynkach światowych? Że żyje ponad stan? Że musi się zadłużać i sprzedawać własny majątek? Że powtórzy drogę Grecji? Że jego ambicje polityczne to budowanie zamków na piasku?

 

* * *

 

Zastanawiające jest także, że w polskiej przestrzeni publicznej temat deficytu handlowego nie istnieje. Gdy założyłem filtr Google'a na hasło bilans handlowy, to czasami zdarzają się publikacje w internecie traktujące o tym, jednak dotyczą... USA, Japonii, nawet Białorusi. O deficycie handlowym Polski można jedynie przeczytać na witrynie GUS-u lub na... Portalu Spożywczym. Kompletny brak zainteresowania takimi sprawami widać zresztą w encyklopedii Wikipedia. Proszę tylko porównać polskie hasło "Bilans handlowy" z angielskim.

Komentarze (2)
Ropy już na ponad 50 lat - zła... O pustych deklaracjach nt....

Komentarze

2011-07-19 17:01:28 | *.*.*.* | konto
deficyt handlowy [0]
NIestety caly czas jedziemy na kredytach i pozyczkach totez w dluzszej perspektywie
podzielimy losy grecji skomentuj
2011-07-18 11:54:43 | *.*.*.* | srebrnooka
Re: Chroniczny deficyt handlowy [0]
W kontekście bilansu handlowego Polski łubkowa gorączka może wyjść pacjentowi na
dobre o ile w ogóle wyjdzie skomentuj