Gaz łupkowy - szacunki 10-krotnie obniżone, a szaleństwo trw
 Oceń wpis
   

 Szacunki gazu zostały znacząco obniżone, możemy mieć między 346 do 768 mld m3, czyli średnio 550 miliardów m3. To było oczywiste i dawno już pewne, także szkoda gadać. Przypomnę jedynie, że pisałem o tym prawie rok temu:

Firma Advanced Resources [..] ocenia zasoby Ameryki Północnej na 146 bilionów m3. Uwaga – to tylko 6,5 razy więcej niż Polska, a biorąc pod uwagę, że Polska jest 30 razy mniejsza niż USA, to wynika z tego, że jesteśmy 5 razy bogatsi w gaz niż USA, licząc na kilometr kwadratowy! Uff! – znowu pozostaje tylko westchnąć. Ale przy jednym wypada się zastanowić poważnie: Advanced Resources przyjęło, że zamerykańskich zasobów można wydobyć 20 bilionów m3, czyli ok. 13%. Dlaczego więc w Polsce może być wydobyte aż 24%?!

całość: Coraz bogatsi w gazowe nadzieje

Już wtedy widać było, że szacunki są "przedmuchane". Cel był oczywisty: zachęcenie inwestorów. Amerykańskie koncerny to nie Gazprom, CNOOC czy PDVSA, którym rząd może coś kazać. Tu trzeba zachęcić.

Tylko z tym zachęcaniem trzeba uważać. Bo jak się przedmucha za bardzo te "zasoby" to potem przychodzi dzień twardego lądowania. I on dzisiaj nadszedł. PGI obniżył szacunki prawie 10-krotnie.

Mówiłem też o tym kilka miesięcy temu: "Szacunki mogą być zawyżone (Gazeta Prawna)" i "Szacunki gazu łupkowego mogą być mocno przesadzone (dla CIRE)", a tu moje publikacje o gazie z łupków

Jednak nawet raport polskich geologów nie powstrzymał łupkowego szaleństwa. Już po konferencji największa w Polsce gazeta opiniotwórcza opublikowała dwa teksty: Przytaczam ich screenshoty. Bo nie mogę wyjść ze zdumienia:

Polska_2_bln_m_gazu_Wyborcza_21-03-2012.jpg

... i jeszcze jeden:

Polska_2_bln_m_gazu_Kulczycka_Wyborcza_21-03-2012.jpg

Cóż się dziwić, skoro już po konferencji minister skarbu mówi:

Wydobycie gazu z łupków ruszy na przełomie lat 2014/2015

Na przełomie 2014 i 2015 roku powstanie pierwsza kopalnia gazu łupkowego w Polsce i ruszy jego wydobycie. Takie informacje przekazał minister skarbu w rozmowie z reporterem RMF FM. Mikołaj Budzanowski dodał również, że znaczna ilość tego surowca powinna trafiać na eksport.

Interia

Jakiego surowca? Gdzie on jest? I może dalej będziemy budowali instalację skraplającą w Świnoujściu? Nie rozumiałem, gdy to mówił ponad rok temu ("Minister Budzanowski: za dużo gazu dla Polski!"), ale dzisiaj rozumiem jeszcze mniej.

No cóż, szaleństwo gazu łupkowego trwa.

- - -

Raport PI dostępny tutaj

Andrzej Szczęśniak

www.szczesniak.pl

Komentarze (2)
Polska nie została drugą Japonią USA: niezły wzrost dochodów? Ale...

Komentarze

2012-03-30 00:48:45 | *.*.*.* | handel emisjami
Re: Gaz łupkowy - szacunki 10-krotnie obniżone, a szaleństwo trw [0]
Tak - tzw. media informacyjne najczęściej dezinformują. Zależy co jest aktualnie
"trendy" politycznie. Jedyna rada - nie korzystać... skomentuj
2012-03-22 08:10:52 | *.*.*.* | tanikredytgotowkowy.com.pl
Re: Gaz łupkowy - szacunki 10-krotnie obniżone, a szaleństwo trw [0]
Ropa naftowa też z łupków może być "wyciągana" ale tego jest jeszcze mniej.
Oczywiście szacunki są oparte na małej ilości odwiertów. skomentuj