Hybrydy - zahamowany wzrost
 Oceń wpis
   

 Prognozy jak zawsze optymistyczne. Ostatnie dla samochodów z napędem hybrydowym brzmią: "sprzedaż w USA wzrośnie z 300 tysięcy w 2009 r. do 1,4 miliona sztuk w 2015" przewiduje J.D. Power. Potężny, prawie pięciokrotny wzrost sprzedaży w 5 lat? Fakty nie potwierdzają aż takiego optymizmu.

Ostatnie dwa lata rynku samochodów hybrydowych nie powala bowiem na kolana, tak jak to było wcześniej. Przebojowość tego już dość dawnego wynalazku (podstawowe prace badawcze i wdrożeniowe wykonano w 70-tych latach - patrz "Victor Wouk - Godfather of the Hybrid") - znaczne osłabła. A że komercjalne modele pojawiły się w końcu lat 90-tych XX wieku. (pierwszy masowo produkowany model - Toyota Prius wystartował w 1997 r. w Japonii) - można przyjrzeć się dynamice rozwoju.

Przez ponad 10 lat aktywnej sprzedaży - samochody hybrydowe osiągnęły dynamiczne przyrosty sprzedaży na dwóch największych rynkach świata i... wzrost zahamował. Przyjrzyjmy się liczbom.

1. Produkcja: w 2009 r. wyprodukowano na świecie 732 tys. samochodów hybrydowych (J.D. Power). Wszystkich samochodów wyprodukowano - 61,714,689 -(OICA). Czyli zaledwie 1,1% światowej produkcji.

Dokładne dane ze sprzedaży samochodów mamy z rynku amerykańskiego. W 2009 roku sprzedano 290 tys. hybryd i 10,4 mln wszystkich samochodów. To daje 2,7% amerykańskiej sprzedaży. Jednak wzrost wyhamował wraz z całym rynkiem samochodowym w 2008 i 2009 roku. Widać to na wykresie.
Hybrid_Cars_hybridcars_com_Trends.gif

Najnowsze informacje są jednak jeszcze bardziej niepokojące dla hybryd. W 2010 roku amerykański rynek samochodowy odżył. Wzrost sprzedaży w I półroczu wyniósł 17%. Wzrost sprzedaży hybrydowych - zaledwie 3%.

Mamy więc załamanie dynamiki, któremu nie pomaga odrodzenie rynku. Kierowcy mniej zasobni nie są przekonani do tej propozycji.

2. Jeśli więc dynamika zajmowania rynku się załamała, to trudno przewidywać, że samochody te zajmą znaczącą pozycję w globalnej flocie aut. Ilość samochodów hybrydowych w końcu 2009 roku szacowano na ok. 600 tysięcy (R.L. Polk). To w porównaniu ze światowym rynkiem, gdzie szacuje się liczbę samochodów na 600 milionów - zaledwie 1 promil (1/1000).

Hybrid_Cars_hybridcars_com_Dec09.gif
Jak widać na zestawieniu danych R.L. Polk - hybrydy sprzedają się głównie na bogatych rynkach. Liderami są tutaj USA i Japonia. Oba te kraje mają po ok. 250 tysięcy zarejestrowanych samochodów hybrydowych w 2009 r. Pozostałe kraje są daleko z tyłu: Kanada, W Brytania, Holandia zarejestrowały po kilkanaście tysięcy samochodów hybrydowych. Dzieje się tak pomimo rozlicznych form dotowania przez państwo sprzedaży tych samochodów. Cy hybrydy pozostaną eleganckim gadżetem dla bogatych?

 

Andrzej Szczęśniak

www.szczesniak.pl

- - -
grafiki dzięki www.hybridcars.com
na zdjęciu... oczywiście Toyota Prius ;-)

Komentarze (0)
Wg Wyborczej: Polska gazowym... Umowa gazowa: premier Pawlak się...

Komentarze