Kim są spekulanci?
 Oceń wpis
   

 Często w dyskusjach na temat cen ropy, a także całego rynku towarowego (commodities) pada mocne słowo spekulanci. Ja częściej używam neutralnego określenia "gracze finansowi", ale w relacjach prasowych, zwłaszcza w tytułach jest wybijane słowo "spekulanci" (przykład w załączeniu). Któż to jest?

Podstawą rynków, opartych na giełdach ma być transparentnośćprzejrzystość. Ileż to razy słyszeliśmy te zwykłe rynki, transakcje "over the counter" - czyli po prostu zwykły handel dwustronny s- ą "za mało przejrzyste". Jednak rynki giełdowe nie są przejrzyste. Znamy cenę jaką pokazuje indeks giełdowy, ale dla przykładu nie znamy stron transakcji. Do prześmiesznego incydentu doszło na otwarciu giełdy gazu, gdy prezes TGE ogłosił, że "doszło do pierwszej transakcji!" Zapytałem więc głośno z sali. Kto z kim? Odpowiedź: "No... tego nie możemy ujawnić, ale przecież wszyscy wiedzą..."

Na tej zasadzie "wszyscy wiedzą", tak samo wiemy, kto jest spekulantem na giełdzie New York Merchantile Exchange's (NYMEX), będącą własnością prywatnej spółki CME Group. Otóż tego, kto kupuje i sprzedaje na giełdzie, dowiedzieć się nie możemy! To jest sedno "przejrzystości" rynków finansowych, gdy operują na ogromnych połaciach światowego handlu, których największym towarem światowym jest ropa naftowa.

Przepisy CFTC - amerykańskiej agencji dozoru nad giełdami towarowymi, nie pozwalają na ujawnianie indywidualnych graczy (uczestników transakcji) i ich pozycji, czyli ilości kupowanego lub sprzedawanego papieru. Nawet klasyfikacja charakteru uczestników giełdy (ciągle nasuwa mi się słowo "graczy", jakbyśmy byli w kasynie) jest niedokładna i dane zagregowane nie pozwalają na precyzyjne śledzenie pozycji i roli poszczególnych kategorii uczestników giełdy towarowej. (Nawiasem mówiąc - ten brak precyzji jest częstym argumentem przeciwników tezy o dominującym wpływie podmiotów finansowych na zachowania ceny towarów takich jak ropa czy żywność).

Toteż wielką sensacją było, gdy senator Bernie Sanders (niezależny z Vermont, znany z walki ze spekulacją towarami), głęboko sfrustrowany tym, że jego i kolegów wysiłki nie przynoszą żadnych skutków, złamał amerykańskie prawo i upublicznił listę uczestników handlu ropą naftową. Sensacja była krótka, potem zrobiło się cicho, i wszystko jest po staremu, ale upublicznione materiały są bardzo ciekawe.

 

Sanders-lista-.jpg

 

Pełną listę uczestników obrotu papierami ropy naftowej można znaleźć na witrynie senatora Sandersa, tutaj rzućmy tylko okiem na największych graczy finansowych. Znajome nazwy, prawda? Czy kojarzyły się Państwu z handlem ropą? Nie? A powinny.

 

oil-speulators-sanders.jpg

 

P.S. ciąg dalszy: "Cena ropy a fundamenty (poziom zapasów)"

 

- - - - - - - - - - - - -

 

Tytuł z Hot MoneyPODWYŻKI: To spekulanci windują ceny paliw

treść:

Andrzej Szcześniak w rozmowie z Radiem Dla Ciebie wyjaśnia, że Polska kupuje ropę głównie w Rosji, a ceny ustalają rynki światowe, które ostatnio zostały opanowane przez "graczy finansowych".

Jest globalny system stanowienia cen, za który odpowiadają Amerykanie. To oni dopuścili do tego, że giełdy zostały opanowane przez tzw. spekulantów - tłumaczy Szcześniak.

Jego zdaniem, za rekordowe ceny są odpowiedzialne osoby zupełnie nie związane z rynkiem paliw. To oni wywindowali ceny ropy do niebotycznych poziomów i teraz zarabiają na spadkach i wzrostach.

Na potwierdzenie swojej tezy Andrzej Szcześniak daje prosty przykład. Wydobycie ropy w Iraku kosztuje dziś między 1,5 a 2,5 dolara za baryłkę. Ta sama baryłka na giełdzie w Nowym Jorku jest już handlowana po 110 dolarów.

Tutaj jest nagranie z tego wywiadu: "Władzę nad cenami na rynku ropy przejęli gracze finansowi (w Radio dla Ciebie)"

Komentarze (7)
Europa gratuluje Ukrainie...

Komentarze

2014-09-25 10:48:03 | 62.172.138.* | graphman
Re: Kim są spekulanci? [0]
Szczęśniak opowiada tu absurdy, patrz:
http://slomski.us/2014/09/04/andrzej-szczesniak-i-ropa-1/
i
http://www.trystero.pl/archives/tag/andrzej-szczesniak skomentuj
2013-12-06 17:47:14 | *.*.*.* | finansowanie-firm.blogspot.com
Re: Kim są spekulanci? [0]
Spekulanci zawsze istnieli i będą skomentuj
2013-11-25 17:42:57 | *.*.*.* | konsolidacja-kredytow.info
Re: Kim są spekulanci? [0]
Spekulanci to przebrzydłe bestie... skomentuj
2013-11-04 13:05:37 | *.*.*.* | jak-szybko-schudnac.info.pl
Re: Kim są spekulanci? [0]
Spekulacja nigdy nie była zjawiskiem korzystnym gospodarczo... skomentuj
2013-09-02 14:44:55 | *.*.*.* | wiecejwlosow.com
Re: Kim są spekulanci? [0]
Fakt istnienia spekulacji jest niepodważalny. Zawsze była jest i będzie. Pytanie,
dlaczego w miejscach, gdzie można by ją ukrócić, wprowadzając na przykład przytoczone
transakcje "over the counter", rząd usilnie to blokuje. skomentuj
2013-04-23 20:40:49 | *.*.*.* | oprocentowanie lokat bankowych
Re: Kim są spekulanci? [0]
No cóż tak wygląda sytuacja nie tylko w przypadku ropy naftowej ale również innych
surowców, a później pytamy siebie skąd się biorą kryzysy. skomentuj
2013-04-17 01:20:05 | *.*.*.* | najlepsze lokaty
Re: Kim są spekulanci? [0]
Bardzo fajny wpis:) Wyjaśnienie istoty bycia spekullantem wraz z nieco przewrotnym
przykładem z życia wziętym. Tak trzymać Panie Szcześniak:) skomentuj