Łukoil nie planuje rozwoju w Polsce
 Oceń wpis
   

Dziennik informuje, że Łukoil zamraża inwestycje na polskim rynku:

Wagit Alekpierow w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną:

– Od początku naszej obecności w Polsce panuje tu negatywne nastawienie do rosyjskiego biznesu. To dlatego nie weszliśmy w inwestycje rafineryjne w waszym kraju.

Podkreśla, że koncern skupił się na zwiększaniu mocy przerobowych własnych rafinerii. W ciągu kilku lat wzrosły one niemal o 30 proc.

– Nie szukamy możliwości przejęcia Możejek. Mamy własne problemy z eksportem produktów na rynki zachodnioeuropejskie. Nie potrzebne nam kolejne.

Forsal, 2009-10-14

Wcześniejsze (2002 rok) próby Łukoila wzięcia udziału w prywatyzacji Lotosu stały się sztandarowym straszakiem politycznym w Polsce pod hasłem “Ruscy idą! Zagrażają naszemu bezpieczeństwu energetycznemu!” Były przebojem specjalnej śledczej komisji orlenowskiej. Warto się zastanowić, dlaczego nie zagrażają amerykańskiemu (ma tam sieć stacji Łukoiila), holenderskiemu (udziały w rafinerii), włoskiemu (także rafineria), bułgarskiemu (rafinerie i siec stacji). Naszemu zagrażają. Ciekawe, czym się różnimy?

Terminal paliwowy w Narewce przeszdł przez medialną burzę:

“Tajemne interesy na skraju puszczy”,

- “Nie będzie taryfy ulgowej dla rosyjskiego Łukojlu”,

- “Czy baza paliw będzie zagrażać Puszczy Białowieskiej?”,

- “Wójt i radni gminy Narewka po cichu dogadali się z Łukoilem i w strefie chronionego krajobrazu Puszczy Białowieskiej ma powstać groźna dla środowiska olbrzymia rosyjska baza paliw - pisze “Dziennik”" - wnp.pl,

- “Nas tu wszystkich w powietrze wysadzi!

Puszcza Białowieska. Od tygodnia do Osady Leśnej w gminie Narewka ciągną tłumy dziennikarzy. Miejscowość, o której do niedawna nikt nie słyszał, dziś jest znana w całej Polsce. Wszystko z powodu bazy paliw, jaką chce tu wybudować rosyjski Łukoil.” - Gazeta Współczesna

Udział wzięli ekolodzy, wystraszeni mieszkańców okolic i po sugestiach o połączeniach z “mafią paliwową” zablokowany -  władze lokalne narzuciły specjalny tryb uzyskiwania pozwoleń (decyzja o konieczności przygotowania pełnej wersji raportu o oddziaływaniu na środowisko), co oznaczało tak naprawdę blokadę inwestycji, bo formalności mogły się ciągnąć i 5 lat.

Sprawa trafiła na forum polsko - rosyjskiej komisji międzyrządowej, która pracowała na wiosnę tego roku. Nie doczekała się odzewu. Rosjanie uznali - nie chcą nas, utrudniają nam rozwój. OK, tracimy zainteresowanie.

Myślę,że zamrożenie stosunków polsko-rosyjskich postępuje. I o ile można zablokowanie “pieremyczki” uważać za wyraz strategicznego sojuszu z Ukrainą, a Nord Stream za koszt tego sojuszu (opinia polskich polityków), to efektem jakiego sojuszu jest zablokowanie takiej inwestycji?

Będzie oczywiście wielu zadowolonych z takiego rozwoju spraw, gdyż chcą całkowicie odpiłować się od Rosji, a najlepiej jeszcze zagrodzić jej drogę do Europy (choćby i przez Bałtyk). Ja jednak uważam, że my stracimy na tym więcej. Rynek rosyjski to rynek blisko nas i dający naszym firmom szanse rozwoju. Nasz eksport rozwijał się w ostatnich latach bardzo dynamicznie - dwa razy szybciej niż na innych rynkach. Mimo lodowatych, a czasami zbyt gorących (epizod z rakietami zwanymi tarczą) stosunków politycznych. Polscy eksporterzy radzili sobie doskonale. Teraz będzie im jeszcze trudniej, a na polu energetycznym mamy jeszcze jeden punkt do tyłu. I to wcale nie są plusy ujemne.

Decyzja Łukoila to następny sygnał, że tracimy szanse na zagraniczne inwestycje, a nie ma ich za dużo w Polsce i tracimy szanse na ekspansję gospodarczą na wschód.

Warto też zapamiętać tę decyzję w kontekście kończących się dostaw ropy dla Orlenu i Lotosu. Rosyjskie firmy grają zespołowo. Nie chcą ich na jakichś rynkach - to je omijają łukiem, ale też wyciągają maksymalne korzyści w negocjacjach. Przykładem - dostawy gazu. Zimno jak nigdy o tej porze. Będzie ostra zima? Przetrzymamy bez gazu?

Andrzej Szczęśniak
NaftaGaz.pl

 

Komentarze (3)
Najpopularniejsze źródło energii... J&S Energy wygrało, czyli kto...

Komentarze

2009-10-15 14:51:32 | 213.77.42.* | spokój wodza
Bla bla bla bla [2]
1) "Wcześniejsze (2002 rok) próby Łukoila wzięcia udziału w prywatyzacji Lotosu stały
się sztandarowym straszakiem politycznym w Polsce pod hasłem “Ruscy idą!"

vs.

2) "Rosyjskie firmy grają zespołowo. (...) Zimno jak nigdy o tej porze. Będzie ostra
zima? Przetrzymamy bez gazu?"

- Niechże Pan będzie konsekwentny i nie straszy ... gazem.

Łukoil w PL został zmieciony przez rynkową rękę-niewidkę - widać nie zdobył
wystarczającego zaufania klientów i tyle. Przyjdzie inny inwestor, przejmie sieć
Łukoila i być może osiągnie sukces ekonomiczny. Koniec i kropka. skomentuj
2009-10-21 11:35:21 | *.*.*.* | Andrzej Szczęśniak
@ spokój wodza

Nie wydaje mi się, żeby cytaty były niekonsekwentne, a do straszenia mi daleko.

Łukoil dobrze sobie radzi na polskim rynku, Tanio sprzedaje paliwa i klienci
JET-a go nie porzucili. Także to nie rynek. skomentuj
2009-10-18 12:29:11 | 78.8.89.* | rafraf
Łikoil w PL został zmieciony nie przez rynkową rękę-niewidkę tylko przez ręke
urzęnika.
Czytał pan artykuł który Pan komentuje? skomentuj