Spółki oil&gas w październiku
 Oceń wpis
   

Rynki finansowe w październiku były w kryzysie. Indeks największych spółek giełdowych (w których notowane są wszystkie spółki indeksu WIG-Paliwa) miał bardzo zły miesiąc - stracił ponad 23%.

 

 

Znacznie lepiej radził sobie indeks spółek paliwowych - WIG-Paliwa stracił niecałe 16%:

 

Zachowanie spółek branży oil&gas było zróżnicowane głównie według podziału na ropę naftową i gaz. Spółki naftowe nie miały dobrego miesiąca. Najgorzej poszło spółce Petrolinvest - straciła 51% wartości:

 

Nie najlepiej także poszło spółce Lotos - akcje straciły 27%. Znacznie więcej niż WIG-20.

 

Podobnie zachowywały się akcje węgierskiego koncernu MOL - straciły prawie 27%.

 

 

Najlepiej ze spółek naftowych przeszedł ten ciężki miesiąc nasz flagowy statek - PKN Orlen - stracił tylko ponad 18%.

 

Zupełnie inaczej zachowywały się spółki gazownicze. To jest przecież sektor regulowany przez państwo. I ostatnie decyzje URE, podwyższające taryfy dla PGNiG, pomimo obietnic składanych wiosną, że podwyżek nie będzie - skłoniły inwestorów do znacznie lepszego traktowania tych spółek. Dzisiaj jest to dla graczy giełdowych takie małe "safe haven". Akcje CP Energia podrożały prawie 3%.

Akcje PGNiG zdrożały 0,6%. Świetny wynik w tak ciężkim miesiącu.

 

Porównując październik do zachowania indeksów i kursów akcji w 3Q 2008 ("Akcje spółek oil&gas w 3Q2008") widać, że indeks spółek paliwowych także radził sobie znacznie lepiej niż WIG-20. Jednakże w tamtym okresie spółki (oprócz MOL-a i Petrolinvestu) zyskiwały na wartości, mim\o iż giełda traciła. W październiku spółki paliwowe traciły więcej niż WIG-20 a spółki gazowe - zyskiwały. Najbardziej niepokojąca jest ocena przez rynki spółki Petrolinvest. W 3. kwartale 2008 stracił on na wartości 41%, w październiku - kolejne 51%. Dzisiaj wart jest jedynie 28% swej kapitalizacji z połowy roku.

Andrzej Szczęśniak
www.szczesniak.pl

- - -

Wykresy dzięki świetnemu serwisowi Money.pl

Komentarze (1)
O nowej strategii Orlenu Barack Obama i energia

Komentarze

2012-12-17 06:43:37 | *.*.*.* | windykator_
Re: Spółki oil&gas w październiku [0]
Profesjonalne zestawienia. skomentuj