USA: niezły wzrost dochodów? Ale nie dla 99%
 Oceń wpis
   

 Gdy statystyki mówią o (realnym) wzroście dochodów społeczeństwa o 14% w ciągu 17 lat - brzmi to nieźle. To się udało uzyskać w USA w latach 1993 - 2010. Szczególnie w dekadzie silnej ekspansji gospodarczej za prezydenta Clintona.31,5%, ale także w czasie rozwoju gospodarczego prezydentury Busha - o 16%. Jednak za tymi liczbami kryją się bardzo ciekawe zjawiska, które każą zapytać: wzrost dochodów? Ale kogo?

Odpowiedź na to pytanie przynosi badanie profesorów z University of California Berkeley - ekonomistów Emmanuela Saez'a i Thomasa Piketty'ego, na podstawie danych amerykańskiego urzędu podatkowego (Internal Revenue Service).

Wnioski są ciekawe. Proszę spojrzeć na tabelkę:

USA_income-growth_Piketty-Saez2.gif

Jak widać, średni wzrost w całym badanym okresie wyniósł 13,8%, ale dochody 1% najbogatszych Amerykanów wzrosły o 58%. Zaś dochody pozostałych 99% - tylko o 6,4%. Czyli 1% najbogatszy procent uzyskał 52% z całości wzrostu dochodów.

Ciekawy jest także okres ostatnich dwóch lat (2009 - 2010), gdy średni wzrost dochodów wyniósł przyzwoite 2,3%. jednak rozłożył się bardzo nierówno - 93% całego wzrostu zagarnął 1% najbogatszy procent obywateli. Ich dochody wzrosły o 11,6%, a dochody pozostałych 99% Amerykanów o 0,2%.

Takie to ciekawe zjawiska kryją się pod średnimi statystycznymi. Szkoda, że w Polsce nie ma takich statystyk, bo w rankingach nierówności dochodów plasujemy się niedaleko Ameryki.

Jeszcze rzut oka na ciekawe zjawisko w stuletniej historii amerykańskich dochodów. Otóż dochody górnego decyla (10% najbogatszych) w ciągu prawie stu lat kształtowały się tak:

USA_top-10-pc-income-growth_Piketty-Saez2.gif

Jak widać lata gwałtownego rozwoju gospodarczego do 50-tych lat i spowolnienia lat 70-tych (także ceny ropy) towarzyszyły dość umiarkowane dochody grupy najbogatszych. W latach 80-tych rozpoczął się gwałtownyspadek dochodów amerykańskich pracowników.

Towarzyszy temu jeszcze jedno zjawisko, o którym już niedługo...

Andrzej Szczęśniak

www.szczesniak.pl

- - -
źródło: Piketty-Saez analysis

Komentarze (1)
Gaz łupkowy - szacunki... Wnioski dla Polski z...

Komentarze

2012-04-15 21:41:09 | *.*.*.* | handel emisjami
Re: USA: niezły wzrost dochodów? Ale nie dla 99% [0]
Kiedy przestaniemy być jedynie mniej lub bardziej sprawnymi wykonawcami cudzych idei
mamy szansę na wzrost dochodów. W innym razie nie bardzo... skomentuj